Bohyně Simsalabims

Kutílek (Jo)

Dlouho jsem váhala, ale nakonec jsem se rozhodla sem vložit pár svých krátkých návodů na výrobu magických pomůcek.

Kniha stínů - potah desek

Potřeby: sešit s tvrdými deskami (velikost je na vás), čtvrtku (barva je na vás, velikost záleží na velikosti sešitu - viz. níže), lepidlo (normální kores, kanagon nebo chemopren - dle vaší zručnosti, síly a trpělivosti), šňůrku (dle vlastního výběru, délka dle velikosti sešitu), nůžky, případně i řezák, kupa knížek (na zatíženíJ), potřeby pro umělecké pojetí přední strany

Velikosti sešitu:

A6 - čtvrtka A4, případně A3, šňůrka tak 15-20 cm

A5 - čtvrtka A3 Neoříznutá!! , šňůrka tak 30-35 cm

A4 - čtvrtka A2 Neoříznutá!! , šňůrka tak 40-50 cm

- šňůrku když tak zkrátíte, bude sloužit jako záložka

- neoříznutá čtvrtka je větší než normální, v papírnictví budou vědět

Kreslení: První částí procesu je obalení sešitu "nasucho" bez lepidla, použijte trochu síly, aby se vám do čtvrtky otiskly obrysy sešitu, uvidíte tak, jestli máte rezervu na dolepení čtvrtky dovnitř. Do obrysů pro přední stranu (ale i zadní stranu a hřbet) můžete napsat své jméno, nakreslit pentagram, draka, ankh, kočku, čarodějnici, elfa, cokoli vás napadne - technika je na vás, já používám barevné tuše a stříbrnou barvu na hedvábí. Samozřejmě vše nechte pořádně zaschnout!!

Potahování: Znovu zkuste, jak vám papír sedí na sešit a pusťte se do obalování - čtvrtku zevnitř popatlejte lepidlem, do hřbetu kápněte lepidlo tekuté a ponořte do něho cca 2-3 cm šňůrky (tu pak hoďte nahoru, ať nepřekáží), poté čtvrtku natáhněte na sešit a hřbetem ruky vyžehlete přední a zadní stranu a přitlačte hřbet. Nyní sešit dejte pod knihy a čekejte tak 2 hodiny.

Střihání: Když lepidlo zaschne, stříhněte nůžkami jakoby proti všem rohům sešitu a to ještě pod úhlem (aby se to dobře lepilo) - takže sešit má 8 rohů, vždy stříhejte jakoby směrem ven od sešitu, v rozích u hřbetu doporučuji nestříhat přímo proti rohu, ale tak půl cm víc do stěny sešitu (přední nebo zadní). Proti hřbetním rohům stříháte jednou (pokud sešit postavíte, tak střih je veden vertikálně), proti čtyřem rohům na okraji desek sešitu stříháte vertikálně i horizontálně. V každém krajním rohu odpadne čtyřúhelník, na hřbetě to okudlejte podél hřbetu původního lehce krouživým stylemJ. Vzniknou vám tedy na každé desce (stěně) 3 části, které zalomíte dovnitř do sešitu před první list.

Lepení: Zahnuté (zalomené) části čtvrtky přilepte na vnitřní stranu desky sešitu, poté popatlejte lepidlem ještě první list a přilepte ho na tyto zalomené části - upevníte tak obal zevnitř. Opět nechte nějakou dobu pod knížkami nebo jiným těžkým předmětem.

 

aai

aaj

Hůlka

Hůlka, by měla být dlouhá 55,5 cm nebo od tvého lokte k prstům ruky, já jsem tohle při výrobě nevěděla, takže jsem si vzdálenost určila intuitivně :) Doporučují se různé druhy dřeva, vlastnoručně uříznuté ze stromu, kterého se nejprve zeptáte a na závěr poděkujete... Já jsem vytáhla dřevěnou tyčku na vlajky, trochu jí uřízla a pustila jsem se do práce:

Základem je samozřejmě seříznout jeden konec hůlky do tupé špičky, dále je na vás, jestli chcete vyřezávat, potahovat, polepovat, vyleptávat, vypalovat apod., já jsem si zvolila lepení.

Začala jsem hubenou rozvětvenou větvičkou, kterou jsem omotala kolem hůlky a přilepila chemoprenem, po dobu schnutí jsem ji přikurtovala 4mi malými gumičkami. Přišla na řadu zlatá tužka na oči, kterou jsem obtáhla linii větvičky a přetřela průsvitným lakem na nehty. Poté jsem si v hmoždíři připravila směs sušených listů růže a mořských mušlí a rozdrtila vše na hrubší prášek. V linii podél zlaté tužky jsem natírala chemopren a do něj sypala drť. Vše jsem dala nastojato schnout v nádobě/váze/sklenici/hmoždíři, kde jsem udělala ze 4 štětců/pravítek/tužek/špejlí držení (jakoby kříž s čtvercovým místem uprostřed).

Mezitím jsem vzala asi 2cm širokou stuhu a přebarvila ji na tmavě rudou, ze stuhy jsem omotáváním kolem hůlky vytvořila velice elegantní držátko, díky kterému se mi podařilo na jedné straně ukotvit větvičku. Třešničkou na dortu je malá nálepka pěticípé hvězdy, kterou jsem umístila do zadní části hůlky pod okraj držátka.

Je to jednoduché, stačí trocha trpělivosti.

I když se vám postup může zdát barbarský a protipřírodní, pracovala jsem prostě s materiálem, který jsem měla zrovna uprostřed města k dispozici a který mám osvědčený...

aae

Karty

Stáhni si na internetu soubor, který se ti zamlouvá. Vytiskni na barevné nebo klidně i černobílé tiskárně na obyčejný bílý papír. Vezmi čtvrtku v barvě, v jaké chceš mít pozadí karet a vytištěné papíry na ni nalep např. kores tuhým lepidlem. Vše potáhni průsvitnou samolepicí fólií (špatně se shání), poté karty vyřež řezákem nebo vystříhej (nebo kombinovaně) a je hotovo.

Další možností je vytisknout karty na fotografický papír a z druhé strany natisknout barvu nebo texturu pozadí nebo vytisklé listy nechat zatavit do fólie a vyřezat na řezačce.

Existují i originálnější způsoby: pokud nejsi zrovna typ na kresbu či malbu, můžeš si na internetu posbírat obrázky a vytvořit si vlastní karetní či tarotový soubor, já jsem si takhle např. vytvořila velkou arkánu z obrázků warcraft night elfů.

Nejoriginálnější je samozřejmě vlastnoručně nakreslená sada. Nemusí být nijak propracovaná, stačí stylizované vyjádření daných karet tak, jak je cítíš. Kreslit a malovat je vhodné na bílou čtvrtku a poté opět lepit na barevnou, která bude tvořit zadní stranu. Já mám takhle velice stylizovanou velkou arkánu s napsanými hesly z Crowleyho tarotu a nebo např. opravdu krásnou verzi Lunárního tarotu, vytvořenou zcela podle mé intuice :) Doplnit karty lze například zlatým či stříbrným fixem, tuší, pastely, tupováním štětcem, flitrami a podobně.

 img-027.jpg

Kyvamapka

Vyberte si v nějaké knize nebo na internetu co všechno chcete na své kyvamapce mít (např. procenta, písmena, číslice, vitamíny, prvky, živly, čakry, bachovy esence, dělení ano/ne Slunce/Měsíc den/noc muž/žena Jin/Jang a podobně). Poté nakreslete střední bod, od něho půlkruhy a do nich vykreslete vybrané stupnice (je na vaší intuici na které straně budou začínat).
Já jsem si pro jednu stranu mapky zvolila celkem obvyklé stupnice, předkreslila vše tužkou, poté vytáhla tuší a dobarvila pastelem. Udělala jsme lehce ozdobný okraj, aby mapka vypadala jako vějíř.
Pro druhou stranu jsem si vybrala obrázek tanečnice, jejíž sukni tvoří stupnice velkých arkánových karet tarotu a její vějíř tvoří stupnice run a stupnice i-ťing.
Mapu lze z obou stran polepit průsvitnou folií nebo nechat zatavit v papírnictví.


 img-025.jpg

img-026.jpg

Pečetítko

Uřízněte si kus špalku s kruhovým průměrem asi 1,5 až 2 cm o délce 5-10 cm. Do spodní části vyřezejte znak, který chcete, aby z vosku vystupoval. K rytí doporučuji ostrý nůž, řezák nebo jehlu.
Pro zhotovení pečetě nakapejte vosk na dokument nebo obálku a pečetítko pomazejte olejem (jakýmkoli) a až poté vyřažte znak. Na naolejované pečetidlo se totiž vosk nepřilepí. Jelikož pracujeme se dřevem, je lepší pak olej jen otřít než smývat vodou. Také je možné dřevo nalakovat, aby bylo voděodolné.

 

aaf

Runy

Runové karty si můžete stvořit podle návodu o něco níže (Karty).
Runy se dají rýt nebo malovat na dřevěné špalíčky, kameny, kosti a nebo mohou být, jak jsem si zvolila já, z hlíny. Kupte si uměleckou hlínu, modurit, vosk nebo prostě jen najděte na pískovišti trochu jílu, smíchejte jej s hlínou ze záhonku a můžete modelovat i z takto vzniklé směsi.
Nejprve vymodelujte přibližně stejné kuličky (počet závisí na runové sadě, kterou si vyberete), já osobně dělám 25 run a to:
fehu, uruz, thurisaz, ansuz, raido, kenaz, gebo, wunjo
hagalaz, nauthiz, isa, jera, eihwaz, pertho, algiz, sowelu
teiwaz, berkana, ehwaz, mannaz, lagu, ing, odala, dagaz
a wyrda.
Poté kuličky splácejte a špejlí nebo větší jehlou do nich vyryjte znaky. Následně dejte vypálit do pece nebo do trouby.
Je samozřejmě možné takto vzniklé kusy naglazovat na různé barvy a znovu vypálit.


aaa

Lucernička

Vezměte hezkou skleničku od jogurtu, přesnídávky, zeleniny, pečlivě ji vyčistěte a namalujte na ní svůj zvolený vzor barvami na sklo. Nechte zaschnout, kolem hrdla omotejte drátek udělejte z něho i ouško (případně udělejte ouško z jiného materiálu, např. kůže, ale musí pak být dostatečně dlouhé, aby vám neshořelo ;) )


luc

Barvami na sklo si můžete ozdobit i již zakoupenou lucerničku, nebo jich nabarvit více (modrou, zelenou, žlutou a červenou) a používat je v kruhu jako živlová světla (tento tip mám z POF).

luc1


luc2

A pro domácí použití postačí pomalovat třeba skleněné kalíšky na svíčky :) (také tip z POF)

živls